2023
2023.
gads Dobeles novada muzejā ieplānots kā baznīcu ekspedīciju gads.
Apceļosim un dokumentēsim mūsu novada luterāņu baznīcas, tiksimies ar to
draudžu pārstāvjiem, pierakstīsim to stāstus, pārskatīsim muzejā esošos
baznīcu materiālus un katru mēnesi vienas baznīcas stāsts mēneša raksta
formā nonāks arī līdz muzeja mājas lapai un sociālo tīklu vietnēm.
Stāsti būs ārkārtīgi dažādi, jo tādas ir arī mūsu novada baznīcas –
dažas nesen ieguvušas jaunus interjerus un jaunas funkcijas,
citas liktenis saudzējis mazāk, taču apveidi vēl dabā nolasāmi, bet par
citām liecina vairs tikai pamatu siluets.
Baznīcas apciemosim
alfabētiskā secībā.
Septembra mēnesī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas sēdē tika lemts par 17 objektu virzīšanu iekļaušanai valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Kā pirmais šajā sarakstā redzams Penkules baznīcas zvans, kas izliets 1598. gadā. Tas raksturots kā reti saglabājies 16. gs. metāllējēju darba paraugs, kas pārliecinoši attēlo nozares attīstību laikmeta lietišķi dekoratīvās mākslas kontekstā. Priekšmets ir precīzi datējams zvanu lējēja darba paraugs. Mākslas priekšmeta saglabātības stāvoklis vērtējams kā labs, zvanu lieto tikai svinīgos gadījumos. Zvans virzīts iekļaušanai valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes mākslas piemineklis. Tas ir nozīmīgs notikums novada kultūras mantojumam – Dobeles novadā ir septiņi valsts nozīmes mākslas pieminekļi – Augstkalnes baznīcas kancele, altāris un kapaplāksne M. un A. Šrēderēm, Vecapguldes muižas balkona margas, sanatorijas “Tērvete” fasādes cilņi, Dobeles baznīcas epitāfija F. Drahenfelsam un A. Tīzenhauzenas kapa plāksne. Nu šim izcilo vērtību sarakstam pievienosies astotais mākslas piemineklis - Penkules baznīcas zvans.
Par patiesību un cerību. Lielauces baznīca.
Sprādziens aiznesa pat kapsētas vārtiņus. Jaunsesavas baznīca.
Uz Rundāli nogādāta arī Īles baznīcas altārsega un pat tepiķis, kas savulaik atradies pie altāra, tiesa gan, abi tekstilizstrādājumi jau bijuši bojātā stāvoklī. Taču svarīgi, ka paglābts vismaz tik.












Par gulbi līdzenumā. Bērzes baznīca.
Visi, kas apmeklējuši baznīcu un kādreiz klausījušies Jāņa Bauces stāstījumu par Bērzes baznīcas vēsturi, labi zina, ka stāstījums vienmēr tiek beigts ar mācītāja Vecmaņa sacerēta dzejoļa lasījumu. Dzejolis tapis iedvesmojoties no mācītāja laba drauga, ievērojamā Smiltenes mācītāja un rakstnieka Kārļa Kundziņa salīdzinājuma - Bērzes baznīca atgādinot baltu gulbi. Mācītāja Kundziņa senči cēlušies no Bērzes “Kundziņu” mājām. Dzejolī mācītājs Vecmanis piemin savu draugu un apdzejo savu mūža svarīgāko baznīcu.
