Viena aka. Divas akas. Ļeņins.
Nemainīgais baznīcas lodziņš
Oktobris.
Septembris.
Senā dominante ar jauno akcentu
Septembra mēneša gleznā otro reizi šajā gadā varam ieraudzīt Dobeles pili. Mākslinieka Egila Neihofera 2021. gadā radītā glezna attēlo Dobeles pils ziemeļu daļu skatā no rietumiem. Priekšplānā aplūkojama strūklaka, kas izvietota dīķī (pils aizsarggrāvja ieplakā). Nokalni pie pils mūra rotā ziedu dobēs veidotie Dobeles novada un Dobeles pilsētas ģērboņi. Savukārt gleznas galvenā dominante ir Dobeles pils kapelas augstākais punkts ar mūsdienās iegūto jumtu un tornīša konstrukciju.
Lai pārliecinātos kā romantiskais skats izskatījies senāk, jāielūkojas Dobeles novada muzeja krājumā. Ja citu mēnešu gleznu atbilstošos rakursus nereti ir teju neiespējami piemeklēt, tad par šī mēneša gleznā redzamo skatu var droši teikt – šis ir iecienītākais un populārākais mākslinieku un fotogrāfu pilsdrupu atainošanas leņķis.
Mūsdienās, kad pils kapela atdzimusi jaunajā veidolā, kurā bija svarīgi tomēr saglabāt drupu siluetu, nevienam vien ir radies jautājums par kapelas augstāko daļu – plūdlīnijas veida jumtu un tornīti. Šie abi elementi tomēr ir ārpus kapelas drupu silueta un jau iztālēm signalizē par pils jauno dzīvi. Jumts nav tikai interesanta detaļa, bet gan praktisks elements, kas pasargā kapelas augstāko, bet reizē arī trauslāko daļu. Ieskatoties mūra sienās kapelas jumta terases daļā, skaidri saprotama jumta nepieciešamība – teju viss perimetrs ir pamatīgu laukakmeņu mūris, taču augstākājā daļā saglabājušās senu sarkano ķieģeļu sienas. Šie ķieģeļi teju 300 gadus pavadījuši zem klajas debess un cikliski, gadu no gada, sezonu no sezonas uzņēmuši sevī mitrumu, tad sasaluši un ledus dzīsliņu plēsti zaudējuši savu apjomu. Ja uz laukakmens mūra bija iespējams izvietot betona “cepures”, tad trauslie ķieģelīši šādu svaru neizturētu. Tāpēc arhitekts Pēteris Blūms pieņēmis lēmumu par vieglā, bet reizē tomēr sargājošā jumta izveidi virs ķieģeļu mūra daļas. Ja sākonēji dodoties savās ikdienas gaitās dobelniekiem bija jāpierod pie jaunajām aprisēm virs pils kapelas, tad šobrīd torņa daļa jau nesaraujami “saaugusi” ar senās pils veidolu.
Skatot senās fotogrāfijas, interesanti vērot kā it kā nemainīgie mūri, laika gaitā gan zaudējuši gan atguvuši kādu silueta detaļu, kā arī jāpievērš uzmanība pilskalna apaugumam. Divās krājuma fotogrāfijās, kurās redzama pils 20. gs. 30. gadu sākumā (foto ar ceļa norādi priekšplānā), redzams, ka kalna daļa gar aizsargrāvi ir krūmiem noaugusi. Tā pat labi pamanāms robs aizsargmūrī, kas vēlāk, veicot mūra sakopšanas darbus aizmūrēts.
Augusts.
Kur sākas Uzvaras iela
Sekojot Dobeles novada kalendāram, kurā katru mēnesi apskatāms kāds Dobeles mākslas plenēra laikā gleznots mākslas darbs, redzams, ka šomēnes uzmanību jāpievērš mākslinieces Aijas Princes gleznai “Dobele” un tuvāk jāaplūko gleznā attēlotā Dobeles iela un ēkas tajā.
Māksliniece savā darbā tvērusi Uzvaras ielas sākumposmu – vietu, kur iela iztek no Senā Tirgus laukuma. Saulainajā, pagājušā gada jūlijā tapušājā gleznā redzamas arī Uzvaras ielas pirmais, trešais un daļēji piektais nams, bet pāri Tirgus laukuma stūrim labi saskatāma bijusī Kurzemes viesnīcas ēka Tirgus laukumā.
Pārskatot Dobeles novada muzeja krājumu, precīzi šajā lenķī uzņemtu vēsturisku fotoattēlu piemeklēt neizdosies, taču ir vairākas interesantas fotogrāfijas, zīmējumi un pastkartes, kurās šos sarkano ķieģeļu namus viegli atpazīt.
20. gs. 30. gadu pastkarte ar meitenīti priekšplānā ir viena no ikoniskākajām Dobeles pastkartēm, kurā labi saskatāmas Uzvaras ielas 1. un 3. nams, kā arī nojaušami tālāko ēku apveidi, šīs ēkas līdz mūsdienām gan nav saglabājušās.
Tagadējās Uzvaras ielas posms no Tirgus laukuma līdz Brīvības ielai sākotnēji nesis Mazās Baznīcas ielas nosaukumu, tālāk tagadējā Uzvaras iela saukta par Tukuma ielu. 20. gs. 30. gados ielas apvienotas un ieguvušas mums pazīstamo Uzvaras ielas nosaukumu.
Uzvaras ielas sākumposma apbūve veidojusies kopā ar Tirgus laukuma apbūvi 19. gs. otrajā pusē. Ēkas Dobelē sāk numurēt ap 1880. gadu, 1885. gada pilsētas plānā redzams, ka ap šo laiku intensīvākā jaunā apbūve notiek tieši Tirgus laukuma rietumu galā jeb toreizējo Pasta (tagadējā Viestura) un Mazās Baznīcas (tagadējās Uzvaras ielas sākumposma) stūrī. 19. gs. apbūve ap tirgus laukumu veido galvenokārt sarkano ķieģeļu divstāvu celtnes.
Ēkas ap Tirgus laukumu galvenokārt kalpojušas kā platības tirdzniecībai. Laikraksta “Dobeles Vārds” 1928. gada 17. maija numurā lasāms: “Pamazām dzīves aptākļiem uzlabojoties [pēckara gados U.K.] Dobelē atvērās viens jauks veikals pēc otra, un pēdējā laikā pat jāsaka, ka katrā namā, kas kaut cik tuvu atrodas pie Tirgus laukuma, kaut pavisam nepiemērotas telpas, ir iekārtots kāds veikaliņš.”
Minētajā paskartē smaidīgā meitenīte fotogrāfam pozē stāvot uz pamatīga laukakmeņu bruģa. Ielu labiekārtošana tieši no šīs vietas – pašā pilsētas centra arī sākusies. Ja Augusts Bīlenšteins 1867. gadā ierodoties Dobelē ielu situāciju raksturo šādi: “Ielu bruģis un trotuāri bija vēl pavisam nezināmi jēdzieni”, tad 19. gs. beigās, 20. gs. sākumā pilsētas centrs ir ieguvis bruģakmens klājumu - apaļo akmeņu bruģis klājis Tirgus laukumu, tagadējās Brīvības, Zaļo, Viestura, nelielos posmos arī Baznīcas, Skolas un mūs interesējošo Uzvaras ielu.
Muzeja krājumā rodama vēl kāda Uzvaras ielas sākumposma fotogrāfija. Arī šeit redzams vēsturiskais bruģa segums, bet atšķirībā no aprakstītās pastkartes, fotogrāfija visticamāk tapusi 20. gs. 30. gadu otrajā pusē – baznīcas valnis vairs nav veidots vien no prāviem laukakmeņiem, bet nu jau apdarināts ar apmetumu, bet virs vaļņa uzbūvēta jauna koka sēta. Fotogrāfijas centrā redzams zirga pajūgs ar koka mucām vezumā.
20. gs. 30. gados Uzvaras ielas 1. namam bijuši divi īpašnieki – Erna Ozoliņš un Vilis Janševics, Uzvaras ielas 3. nams piederējis Jeremijam Blumbergam. 1941. gadā abi īpašumi nacionalizēti.
Kā nākamā šī ielas posma vēstures ainiņa jāapskata fotogrāfija no 20. gs. 70. gadu beigām, kad šeit sen vairs nerosās zirgi, bet gan kravas automašīnas, kas pieved būvmateriālus – tiek būvēta jaunā krājkases ēka. Bet blakus ēkā tobrīd darbojas maizes veikals. Dobeles novada muzeja krājumā rodama arī plānotās kases ēkas skice. Ēka realizēta tuvu iecerētajam, mūsdienās tā papildināta ar piebūvi, kurā izvietots ziedu veikals, bet otrā korpusa centrālajā daļā pievienotas kāpnes, kas ved uz agrofirmas “Tērvete” veikalu.
Vizbeidzot minama kāda pavisma nesen uzņemta fotogrāfija no muzeja krājuma. Fotogrāfa Agra Šiliņa pilsētas ielu un namu 2017. gadā uzņemtajā fotosērijā redzami arī Uzvaras ielas nami. Šķietami nesenajā attēlā tomēr pamanāmas pārmaiņas - 3. namā vairs nedarbojas Latvijas pasts, arī citi nama īrnieki jau daudzkārt mainījušies.
Kā kārtīgiem centra namiem pieklājas – Uzvaras ielas 1., 3. un 5. nams zem saviem jumtiem izmitinājuši visdižādāko funkciju iestādes – tirgotavas, frizētavas, salonus un veikalu, darbojusies tiesa un pasts. Senās ieliņas dubļus nomainījis bruģis, bruģi nomainījis asfalts, bet nami stāv un turpina ienest ķieģeļsarkanos, vēsturiskos toņus centra ainavā, gluži kā to skaidri uzsvērusi māksliniece Aija Prince savā gleznā.
Sagatavoja: Dobeles novada muzeja speciāliste Undīne Krūze
Jūlijs.
Jūnijs.
Maijs.
Aprīlis
Par mazu daļu garās Brīvības ielas
Marts
Anna Kaltigina. Dobeles iela, 2021. gads
Baznīcas iela un tās vecā aptieka
Februāris
Jānis Jansons. Dobeles
pils mūri, 2021. gads.
Romantika, ainaviski skati un praktiskās vajadzības
Janvāris
Laine Kainaize.
Vēsturiskais Tirgus laukums, 2021. gads