Jau drīzumā pie lasītājiem nonāks grāmata “Dobeles Atbrīvošanas piemineklis”
Pavisam drīz, ja nākamā gada februārī, pie lasītajiem nonāks grāmata “Dobeles Atbrīvošanas piemineklis”. Šobrīd noris drukas darbi SIA “Jelgavas tipogrāfija”, un nākamajā gadā Dobeles novada muzejs aicinās uz grāmatas atvēršanas svētkiem.
Grāmata tapusi pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam- Zemgales plānošanas reģiona izsludinātās un administrētās “Zemgales vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023” projektu konkursam, kā arī Dobeles novada pašvaldības finansējumam.
Projektu realizēja Dobeles vēstures biedrība sadarbībā ar Dobeles novada muzeju. Grāmatas idejas pamatā 1996. gadā izdotā brošūra “Dobeles Atbrīvošanas piemineklis”. Topošajā grāmatā iekļauts hronoloģisks stāsts, kā arī bagātīgs foto materiāls. Papildus grāmatā būs izlasāmi pieminekļu atjaunotāju atmiņu stāsti
Dobeles Atbrīvošanas piemineklis ar savu stāstu un ideju par Brīvību kļuvis par Dobeles pilsētas un Zemgales simbolu, pie kura dobelnieki un viesi pulcējas gan savos, gan Latvijas vēsturei nozīmīgos svētkos un atceres brīžos.
Atjaunotais Dobeles Atbrīvošanas piemineklis svinīgi tika atklāts 1996. gada 21. septembrī, kopš tā laika ir svarīgākais Brīvības simbols Dobeles novadā un viens no nozīmīgākajiem Zemgalē. Piemineklis pauž ideju ne tikai par valsts brīvību, kas mūsdienās ir ļoti aktuāla, bet arī par tautas vienotību un spēku. Tas izstāta ne tikai Dobeles novada, bet visas Latvijas vēsturi gadsimta garumā. Pats piemineklis tika atklāts 1940. gadā un veltīts visiem Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem. Mainoties varai, 1950. gadā uzspridzināts. Sākoties Atmodas laikam, Latvijā izskanēja idejas par iznīcināto pieminekļu atjaunošanu, un Dobeles novada muzejā nokļuva uzspridzinātā pieminekļa fragments: karavīra tēla galva. Fragments kļuva par jaunu ideju un simbolu- piemineklis ir jāatjauno.
Dobeles Atbrīvošanas piemineklis ir tautas simbols. Tas ir Latvijas vēstures stāsts. Grāmata ir stāsts par drosmi, par uzdrīkstēšanos.
Paldies par atbalstu: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Zemgales Plānošanas reģions, “Zemgales vēsturiskās zemes kultūras programma 2023”, Dobeles novada pašvaldība, Dobeles novada muzejs, Dobeles vēstures biedrība.